Термометр

30 Черв, 2014 - Автор: Андрій Рибін

Історія створення термометра починається багато років тому. Люди завжди хотіли мати пристосування, що дозволяє вимірювати величину нагріву або охолодження певного об'єкта. Така можливість з'явилася в 1592 році, коли Галілей сконструював перший прилад, дозволив визначати зміну температури. Дане пристосування, яке складалося з скляної кульки і припаяної до нього трубки було названо термоскопом. Кінець трубки поміщали в посудину з водою, а кулька піддавали нагріванню. При припиненні нагрівання, тиск усередині кульки падало, і вода піднімалася по трубці під дією атмосферного тиску. При підвищенні температури відбувався зворотний процес, і рівень води в трубці знижувався. Шкали приладу не було, і точні значення температури по ньому встановити було неможливо. Згодом флорентійські вчені усунули цей недолік, внаслідок чого вимірювання стали точніше. Так і був створений прототип першого термометра.

На початку наступного сторіччя відомий флорентійський вчений, учень Галілея, Эванджелиста Торрічеллі винайшов спиртовий термометр. Як усім нам добре відомо, кулька в ньому розташований під скляною трубкою, а замість води використовується спирт. Свідчення цього приладу не залежать від атмосферного тиску.

Винахід першого ртутного термометра Д. Р. Фаренгейтом датується 1714 роком. За нижню точку своєї шалы він прийняв 32 градуси — що відповідало температурі замерзання сольового розчину, а за верхню - 2120 - температуру кипіння води. Шкала Фаренгейта і в наш час використовується у Сполучених Штатах.

У 1730 році вченим з Франції Р. А. Реомюром була запропонована шкала, крайніми точками в якій були температури кипіння і замерзання води, причому температура замерзання води приймалася за 0 градусів шкали Реомюра, а температура кипіння — за 80 градусів. В даний час шкала Реомюра практично не використовується.

Через 28 років шведський дослідник А. Цельсій розробив свою шкалу, де за крайні точки, як і в шкалою Реомюра, були прийняті температура кипіння та замерзання води, однак проміжок між ними поділявся не на 80, а на 100 градусів, причому спочатку градуювання йшла зверху вниз, тобто температура кипіння води приймалася за нуль, а замерзання води за сто градусів. Незручність такого поділу незабаром стало очевидно, і згодом Штреммер і Лінней поміняли крайні точки шкали місцями, надавши їй звичний нам вид.

У середині XIX століття британський учений Вільям Томсон, відомий як лорд Кельвін, запропонував шкалу температур, нижньою точкою якої було -273,15 0С — абсолютний нуль, при цій величині не відбувається руху молекул.

Так можна коротко описати історію створення термометра і температурних шкал. В даний час найбільш широко поширені термометри зі шкалою Цельсія, у США до цих пір використовується шкала Фаренгейта, а в науці найбільш популярна шкала Кельвіна.

На сьогоднішній день існує безліч конструкцій термометрів, приладів вимірюють температуру, грунтуючись на різних фізичних властивостях і широко застосовуваних у побуті, науці і виробництві.

XVI


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.