Історія зубної пасти

13 Травень, 2014 - Автор: Юлія Ізмайлова

Вважається, що в історії створення зубної пасти першовідкривачами були стародавні єгиптяни. У знайдених рукописах описаний рецепт її приготування (5000-3000 року до н. е..). У складі зубної пасти були: винний оцет, пемза і попіл, здобутий в результаті спалювання нутрощів бика. У Стародавній Індії існував ритуальний обряд – застосування «палички» від Бога Сакка, він проводився для забезпечення гігієни порожнини рота (його застосування радив Будда). Назвати період Середньовіччя сприятливим для введення стоматологічних нововведень, не можна. Зуби чистили тільки представники вищого стану. Полоскання з анісом і абразивні порошки виготовляли саме для них.

У Росії для чищення зубів застосовували березовий вугілля, а щоб освіжити порожнину рота, розжовували листок м'яти (взимку – сушений, влітку – свіжий), який є володарем антибактеріальних властивостей і приємного аромату. В районах Півночі замість м'яти використовували хвойні рослини: ялицю, модрину, кедр.

У кінці XVIII століття у Великобританії зазначено перша поява зубного порошку. У його складі були цегляна пил, глиняні уламки і подрібнений фосфор. Щоб порошок на смак був більш приємним, в нього додали гліцерин. Дещо пізніше складу порошку повністю змінили, він включав подрібнену кору, вугільний порошок та ароматизатори (наприклад, полуничний екстракт). Як вспінюючий речовини почали застосовувати порошок бури.

Зубне мило з'явилося в 1824 році, в його складі був крейда, нейтральне мило, а також м'ятна олія. У 1850 році Джон Харріс запропонував виготовляти зубні порошки з крейди. Для приємного смаку туди додавали лікарські трави, квіти або плоди (корицю, фіалку, шавлія та інші) в подрібненому вигляді.

Роботу по створенню зубних паст почали у другій половині XIX століття. Крейдяну пудру тонкого помелу рівномірно розподіляли желеподібної маси. Спеціальний клейстер готували спочатку з крохмалю (як сполучного речовини), розведеного водним розчином гліцерину. Пізніше, замість нього стали використовувати натрієву сіль, здатну стабілізувати суспензія крейди.

У більшості зубних паст до Другої світової війни містилася мило. Розвивалися хімічні технології, і його поступово почали замінювати рицинолеатом натрію і лаурилсульфатом натрію. На початку XX століття відзначено появу першої зубної пасти, здатної освіжити дихання і очистити зуби від нальоту. В ній містилася особлива лікувально-профілактична добавка – пепсин, допомагає розчиняти зубний наліт і відбілювати зуби.

Виготовлення зубних паст, в яких були присутні сполуки фтору, почалося в 50-х роках. Вони сприяли зміцненню зубної емалі. Перша в історії фторована зубна паста, що володіє противокариозным дією, була представлена компанією Proctor Gamble в 1956 році. Збагачення розчинними солями кальцію фторованих зубних паст, для зміцнення тканини зубів, стали робити в 70-80-х рр. А компонент триклозан, що володіє антибактеріальними властивостями, почали включати в склад в 1987 році.

Першу радянську пасту в тюбику випустили в 1950 році. Раніше вони продавалися в жерстяних або пластмасових баночках. У радянські роки зубна паста була великим дифицитом. Довгий час користувалися зубним порошком. Його застосовували як для чищення зубів, так і для миття вікон, а також, щоб додати блиск металевому посуді.

5000 — 3000 до н. е ..


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.