Історія свічки

12 Травень, 2014 - Автор: Марія Саприкіна

Про те, хто винайшов свічку, нічого невідомо. Немає ні фактів, ні документів. Існують легенди, здогадки і запису в чаклунських книгах. Бути може тому, що навколо цього предмета існує така магічна загадковість. Хоча, як і інші речі, свічка має свою історію виникнення.

Сучасні свічки значно відрізняються від давніх своїм зовнішнім виглядом і змістом. У давнину свічки, створені людиною, мали досить химерні форми. Вони могли бути у вигляді довгих трубок з волокнистого матеріалу (наприклад, з очерету), всередині яких була смола.

Японці і китайці виготовляли свічки з воску, отриманого з насіння рослин і комах, шляхом його формування в паперові трубочки. Всередину воскової форми поміщали гніт, зроблений з волокон рослин. Через багато років, у XVIII столітті гніт стали виготовляти з бавовни, заливаючи його воском або жиром, а не вставляючи в готову.

Кожен народ має свою технологію отримання воску. Приміром, корінним американцям доводилося палити масляну рибу (canglefish), яку вони надягали на розгалужену палицю. У Північній Америці, в її південно-західних районах, віск витягували з кори спеціального дерева методом спалювання. У Новій Англії переселенці палили дерево вощанка, яке містило в собі багато смоли, а потім, надавши масі форму, вставляли в неї гніт. Але досить трудомісткі технології себе не виправдали. Так, наприклад, для виготовлення тонкого 8-дюймової свічки потрібно було спалити півтора кубометра вощанки!

Недарма потреба вважається матір'ю винаходу. Поступово люди знайшли вихід, і в історії виникнення свічки почався новий етап — для отримання воску почали використовувати тваринний жир. Надалі у виготовленні застосовували бджолиний віск (виключно за його аромат). Горіли ці свічки набагато яскравіше, ніж зроблені з жиру, але палити їх було занадто дорогим задоволенням.

Спермацет – матеріал, що з'явився дещо пізніше, склав велику конкуренцію жиру і воску. Отримували його з речовини, яка містилася в головах китів. Горіли спермацетові свічки набагато яскравіше, ніж воскові, їх світло в фотометрії використовувався в якості стандарту. У XX столітті, виготовлення свічок з спермацета припинилося, оскільки заборонили його добувати.

З XV століття технологія формування свічок стала іншою. Якщо раніше віск доводилось загортати, то тепер його стали заливати в готову форму. Її прибирали, як тільки віск висихав. У XIX столітті свічки стали виготовляти на спеціальних верстатах. Після того, як свічковий майстерність механізували, цей продукт став доступний для всіх. У той же самий час хіміками було зроблено відкриття: у складі тваринного жиру були такі компоненти як олеїнова і стеаринова кислоти, сполучені з гліцерином. Якщо гліцерин видалити, вийде речовина твердіше жиру, до того ж воно горить краще. Цю суміш назвали «стеарин». Трохи пізніше люди навчилися витягати парафін з неочищеної нафти. Отримане речовина по яскравості не поступалося воску і спермацету і було набагато дешевше.

I - V століття


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.