Історія створення валянок

30 Січ., 2014 - Автор: Марія Саприкіна

Сьогодні магазини взуття представляють нам величезну кількість різноманітних черевиків, чобіт і багато чого іншого. Але є особливий вид зимового взуття, яке носили навіть у давні часи. Що ж це? Звичайно, теплі російські валянки!

Роблять їх з овечої вовни, яку піддають спеціальному процесу валяння. Валянки носять взимку, коли сніг на вулиці сухий, якщо ж сиро, то на них надягають калоші, які захищають самі валянки і ноги.

Вважається, що ці повстяні чоботи — споконвічно російська взуття. Але насправді валянки є традиційними для євразійських народів. Історія створення валянок починається ще 2,5 тисячоліття тому. Саме тоді в гірському Алтаї були знайдені перші повстяні вироби. Сам процес валяння взуття прийшов з азіатських країн. До російським жителям валянки потрапили під час навали Золотої Орди. У монголів було взуття схожа на валянки, яка носила назву «піма».

Масове виробництво, як свідчить історія виникнення валянок, почалося в Росії лише в XVIII столітті. Сталося це в місті Мишкін, до нашого часу зберігся музей валянок. Технологія створення вперше передбачала можливість валяння чобіт цілком з халявою. З тих пір ця взуття і стала такою популярною на Русі. По всій країні відкрилися майстерні, що спеціалізуються на виготовленні валянків, а у великих містах з'явилися заводи з їх виробництва.

Сам процес створення валянок дуже трудомісткий. Потрібно спочатку підготувати шерсть: очистити і розім'яти, поки вона не стане м'якою. Раніше це робили вручну, а пізніше стали використовувати спеціальні пристосування. Після чого матеріал поміщали в гарячий солоний розчин на деякий час, а потім одягали на форму для взуття і збивали до потрібного розміру. Особливою ознакою якісного взуття, який дивував багатьох, вважається її бесшовность. Чобіт є монолітним виробом, і лише тільки для більшої зносостійкості може бути прикріплена гумова підошва.

У валянок за їх багаторічну історію з'явилося безліч різних назв, наприклад, як валенцы, чесанки і катанки. До того ж ця взуття була доступна тільки для багатих людей. Валянки вважалися одним з найкращих подарунків взимку. Вовняні чоботи до того ж вимагають особливого догляду, тому за ними завжди стежили, щоб як можна довше вони могли прослужити своєму власникові, і навіть переходили з покоління в покоління.

Валянки вважаються корисною взуттям. Справа в тому, що овеча шерсть, з якої зроблений чобіт, вбирає і випаровує вологу, а це позитивно діє при болях в ногах, судоми або для людей, які страждають на ревматизм. Ноги в них дихають, а стопи не деформуються. Може, і справді варто носити валянки?

Сьогодні ця дивовижна взуття знову набирає популярності і з'являється в магазинах у великій кількості. Причому тепер їх таке велике розмаїття, що навіть вибагливий покупець підбере собі прекрасну взуття. Валянки стали робити різнокольоровими, з вишивкою, бісером, аплікаціями, короткі, високі, з хутром і навіть мереживами. Так що є передумови до того, щоб всі знову почали носити цю зручну і корисну традиційну взуття.

V — I ст. до н. е.


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.