Історія ластику

31 Січ, 2014 - Автор: Олег Васильєв

На сторінках сайту «Історія речей» ви вже могли читати статтю про створення олівця, сьогодні ми розповімо про інші речі, без якої олівці в сучасному світі вже немислимі. Мова піде про ластике або, як цей предмет називають в народі, стирашке.

Історія гумки, за допомогою якого стираються олівцеві написи, налічує вже понад двох століть. До того цю функцію найчастіше виконував хлібний м'якуш, однак у 1770 році англійський хімік Джозеф Прістлі виявив, що гума (тоді був відомий тільки каучук) може успішніше хліба прати олівцеві написи. Це пояснюється тим, що при терті каучуку по папері виникає електростатичне напруга, за рахунок якого частинки графіту притягаються до гумки.

Ось тільки природний каучук недовговічний, так як має властивості розм'якшуватися влітку, видаючи при цьому неприємний запах, і тверднути взимку, стаючи крихким. Поліпшити якість гумкою вдалося з відкриттям процесу вулканізації гуми Чарльзом Гудиером (Charles Goodyear) в 1839 році. Після цього популярність каучукових гумкою різко зросла. Так в кінці дев'ятнадцятого століття в Німеччині та Америці з'явилися перші фабрики з виробництва канцелярських гумкою.

В історії гумки природний каучук довгий час був єдиним матеріалом, з якого його виготовляли. Тривало це аж до середини двадцятого століття, коли винайшли синтетичний каучук. А в дев'яності роки ластики стали робити з ПВХ та інших полімерів.

З чого зроблений сучасний ластик, можна визначити за його кольором. Червоно-сині або сірі виробляються з натурального каучуку, вони дуже еластичні, можуть скручуватися і розтягуватися, при цьому, не деформуючись, але ось перуть не зовсім добре. Чисто білі або кольорові гумки виготовляються з синтетичних полімерів, мають хорошу абразивність і приємні на дотик. Щоправда, процес їх виробництва досить трудомісткий і його порушення призводить до отримання малопридатних для стирання гумкою.

Варто відзначити такий різновид як «мнущіеся» ластик, званий в народі «Клячка», що виготовляється з поліізобутилену, пемзи, сажі, карбонату кальцію та двоокису титану. Він дуже м'який, йому можна надати будь-яку форму, при цьому поряд з графітом, він вбирає і жир з пальців, запобігаючи появі плям на папері. За ці властивості він високо цінується митцями, які працюють вугіллям або вугільними олівцями.

XVIII


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.