Історія бубна

11 Січ, 2014 - Автор: Олег Васильєв

Бубон – один з найдавніших музичних інструментів. Історія бубна починається з незапам'ятних часів тоді, коли самі шановні люди в племені – таємничі шамани виконували свої ритуальні танці на будь-якому важливому подію, що відбувається в житті людини (це могла бути весілля, полювання або поховання).

Конструкція перших бубнов була досить простою – одна сторона широкого (10 см) дерев'яного круглого обода, діаметр якого міг бути 40-50 см (обичайка) була обтягнута шкіряною мембраною. А всередині самого обіду іноді вставляли дзвіночки і бубонці, дзвін яких був чутний при кожному ударі. Вважається, що поява бубна в Азії варто віднести до епохи бронзового віку (II — III століття).

Популярність інструменту значно зросла після того, як він потрапив на Близький Схід, а потім і до Європи, дійшовши таким чином до Англійських островів і досягнувши Північної Ірландії. У XVIII столітті «конкурентом» бубну стає барабан, має циліндричну форму, який і буде в подальшому родоначальником всіх сучасних барабанів. Тамбурин був придуманий французькими пастухами, любителями використовувати його як акомпанемент під час гри на флейті. Тамбурин відрізнявся від бубна шириною обода і більш м'яким звучанням, причому, для гри на ньому були потрібні спеціальні палички.

Надалі у бубна відбулися зміни в його конструкції: не стало шкіряної мембрани, залишилися тільки залізні дзвенячі вставки і обід. Бубон – це унікальний музичний інструмент, його можна зустріти у народів усіх відомих культур, будь то узбеки, або вірмени, або індіанські племена північноамериканських.

Історія бубна на Русі починається з часів князювання Святослава Ігоревича, називався він тоді (в X столітті) ратних, як військово-музичного інструменту він був включений у всі походи і вважався знаком командного гідності. Виглядав бубон як посудину, обтягнутий мембраною з шкіри. А для вилучення звуку з нього користувалися спеціальними колотушками. Вже пізніше бубон стає невід'ємним атрибутом при проведенні олійних гулянь. Блазні й скоморохи використовували його, щоб закликати гостей в хоровод. Тепер це був уже більш звичний для нас музичний інструмент, що має дерев'яний обід.

Найбільш часто бубон використовують у шаманської практики, де з допомогою інструменту вдається довести людину до гіпнотичного стану. Досягти цього можна було при повторенні ударів, які виконувалися з певною частотою. При цьому зовсім необов'язково, щоб ритмічний малюнок ударів був постійним. Він може змінюватися, то затихати, то збільшуватися, як би розгойдуючи свідомість шамана, який, виконавши свій танець, здатний спілкуватися з духами.

Класичний шаманський бубон обов'язково обтягнутий баранячої або коров'ячої шкірою, для її натягування застосовувалися шкіряні шнурки, які потім на внутрішній стороні інструменту закріплювалися металевим кільцем. Він вважався особистим інструментом господаря, і нікому не дозволялося до нього доторкатися. Кожен шаман сам виготовляв свій бубон. Перед тим, як почати робити бубон, шаман повинен був витримати своєрідний пост. Потрібно привести в порядок свої думки (очистити) і на деякий час відмовитися від тілесних насолод. І тільки виконавши всі ці зобов'язання, шаман міг приступити до створення ритуального інструменту.

Бубон Середньої Азії носить назву даф, поширений він і в країнах Близького Сходу. Для його обтягування використовували шкіру осетра, а для створення дзвінкого звуку (під час виконання) до обода дафа кріпили металеві кільця, кількість яких сягала до 70 штук. На інструменті, що вимагає особливої техніки виконання, можна було грати пальцями, а іноді ляпанцями. Для мембрани індійського бубна – канджиры, використовували шкіру ящірки, чому інструмент мав дивовижні музичні властивості.

Як не дивно, але історію бубна складають не тільки етнічні інструменти. У наші дні в симфонічних оркестрах широко використовуються бубни оркестрові. У них залізний обід і пластикова мембрана. Виходить, що простий інструмент може бути дуже універсальний.

I - V століття


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.