Станковий кулемет «Максим»

2 Січ, 2014 - Автор: Андрій Рибін

У старої радянської пісні «Два Максима» було два героя — кулеметник Максим і його тезка — вірний станковий кулемет. Не всі знають, що на відміну від чоловічого імені, у споконвічному назві кулемета «Максим» наголос падає на перший склад, тільки в нашій країні ім'я і марка кулемета звучало однаково.

Станковий кулемет «Максим» (за іменем його винахідника Хайрема Стівенса Максима) був створений у США в 1883 році, однак військове відомство, відкинув запропоноване зброю, визнавши його занадто марнотратним, оскільки був великий витрата патронів. Переконаний у перспективності своєї конструкції Максим емігрує до Англії, де його кулемет був відразу оцінений. За організацію виробництва Хайрем Максим отримав там громадянство, а потім і лицарське звання.

Автоматичне перезаряжение кулемета засноване на використанні енергії віддачі стовбура, при цьому досягається скорострільність 600 пострілів/хв Цікаво відзначити, що спочатку саме ця характеристика станкового кулемета «Максим» відлякувала військових, зокрема російського генерала Драгомирова М. І., на думку якого вона не потрібна, для того щоб «розстрілювати людини навздогін, оскільки його вистачить вполювати і 1 раз». Незважаючи на це в 1899 році в Росії була доставлена невелика пробна партія кулеметів. Перші ж досліди бойового застосування цієї зброї розсіяли всі сумніви скептиків. Винахідник зміг домогтися надзвичайної живучості кулемета, так після 15 тисяч пострілів не було відзначено жодних затримок і відмови механізмів.

Виняткова надійність і високі бойові якості станкового кулемета «Максим» зумовили його тривале використання у збройних силах різних країн. Так в російській армії різні модифікації «Максима» випускалися аж до 1945 року. Згодом цю зброю довгий час зберігалося на складах і поставлялося союзників СРСР по холодній війні. Відомо про його застосування у війні Північної і Південної Кореї, а також в Індокитаї. Є дані про те, що при загостренні прикордонних конфліктів між СРСР і Китаєм станкові кулемети «Максим» були доставлені на склади укріпрайонів, розташованих уздовж радянсько–китайської кордону. Не виключено, що і досі окремі екземпляри цього легендарного зброї продовжують служити де-небудь у віддалених «гарячих точках».

XIX


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.