Шарманка

1 Травень, 2014 - Автор: Іван Саторин

Шарманка – це свого роду миниорган або інакше — духовий інструмент без клавіш. Механізм роботи шарманки досить простий. Звук мелодії з'являється при обертанні ручки, яка прикріплена до валику. На ньому в свою чергу є невеликі виступи – «кулачки», які примушують рухатися внутрішні механізми інструменту, що складаються з важелів, хутра і звукових трубочок. В середньому на шарманку можна записати 6-8 мелодій.

Завдяки одній з пісень, сповнених вперше на цьому механічному інструменті, шарманка і отримала своє ім'я. А називалася та композиція – «Прекрасна Катрін». Французькою мовою це звучало як «Charmante Catherine». Раніше на Україні і в Росії шарманку іноді ласкаво називали «Катеринка».

Історія шарманки починається досить давно. Про інструменти, які мають схожий пристрій було відомо навіть в перші століття до н. е .. Однак вважається, що лише в XVII столітті була винайдена та шарманка, який її дізналися ми. Спочатку це був інструмент, за допомогою якого навчали співочих птахів. Так як шарманка була проста в роботі і не вимагала особливого вміння володіти технікою і правилами гри на цьому музичному інструменті, то її дуже швидко оцінили бродячі музиканти і стали використовувати на вулицях.

Перші моделі шарманок володіли здатністю до відтворення лише однієї мелодії, яка досить швидко наскучивала. З часом прийшли до того, що, навчившись розбиратися в механізмах, музиканти самостійно могли поміняти валик зі шпильками для збільшення кількості можливих пісень на своєму інструменті.

Досі невідомо хто саме винайшов цей музичний інструмент. Історія шарманки має кілька легенд. Хтось стверджує, що її придумали в XVII столітті в Італії, інші кажуть, що шарманку 500 років тому винайшли голландці. Про підтвердженні другої версії свідчить існування креслень кінця XV століття. На них зображена схема пристрою шарманки, але так як зображення збереглося погано, то і розібратися в ньому було дуже складно, а тому як доказ використовувати його неможливо. Варто зауважити, що з XV століття в Голландії були масивні стаціонарні інструменти, за принципом дії схожі на шарманку, але швидше за все це її батьки або родичі, але не перші моделі.

Перший примірник шарманки, зберігся і дійшов до нас — це французький зразок, який був створений на початку XVII століття. У Росії шарманка з'явилася лише на початку XIX століття. У XX столітті інструмент модернізували, було створено кілька її видів. На зміну металевим і дерев'яним валикам прийшли перфоровані стрічки. Більше того, з'явилися шарманки, мають язичкові механізми та елементи, здатні видавати переривчасті і тремтливі звуки.

В наші дні шарманка – це вже екзотика, старовинний музичний інструмент, який був витіснений більш сучасними пристроями, здатними відтворювати музику. Велика рідкість – побачити шарманщика, який грає на вулицях. Але зате шарманки стали виготовляти і використовувати, як дитячі іграшки.

XVII


Шпори для підготовки до іспитів, реферати, курсові, електронні книжки та інше. Будь-який охочий може спробувати свої сили на нашому ресурсі, ви не зустрінете ні бар'єрів, ні обмежень, адже кожен може бути як замовником і виконавцем, адже будучи професіоналом в одній сфері, можна не впоратися в інший.